Auto detailing - zajęcie dla fanów motoryzacji

Ilona Gozdek 04-02-2020

Dla sporej liczby kierowców samochód nie jest tylko narzędziem pracy czy sposobem na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi punktami. Motoryzacja to dla wielu hobby i życiowa pasja. Pasjonaci chcą, aby ich samochód był sprawny techniczne oraz atrakcyjny pod względem wizualnym. Okazuje się, że auto wcale nie musi być nowe, aby mogło prezentować się naprawdę efektownie. Rozwiązaniem w tym przypadku jest bowiem auto detailing.

Czym jest auto/car detailing?

Car detailing zwany także auto detailingiem to szczegółowy i rozbudowany proces dokładnego czyszczenia, polerowania oraz woskowania pojazdów – wewnątrz i na zewnątrz. Jego celem jest podniesienie walorów estetycznych auta. Co ciekawe, w wielu przypadkach można osiągnąć efekt lepszy niż po wyjeździe z salonu. W Polsce auto detailing pojawił się stosunkowo niedawno, ale już zdążył zdobyć sporą popularność wśród kierowców.

Jak przebiega proces auto detailingu?

Car detailing to proces wieloetapowy. Obejmuje on nie tylko zewnętrzne elementy pojazdu, ale również i jego wnętrze czy komorę silnika. Wszystkie czynności wykonywane w ramach tego zabiegu są bardzo dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. To istota auto detailingu, gdyż brak dokładności w tym przypadku niweczy wszystkie wysiłki.

Do przeprowadzenia auto detailingu niezbędne są wyspecjalizowane akcesoria i środki do mycia, regeneracji czy zabezpieczania powierzchni samochodowych. Są one dostosowane do materiałów wykorzystywanych na co dzień w motoryzacji. Szczególnie istotnym elementem jest zawsze maszynowa renowacja lakieru samochodowego. Można dzięki niej usunąć z powierzchni lakieru rysy, zmatowanie i inne, różnego rodzaju defekty. Tym samym auto detailing staje się prawdziwym hobby dla fanów motoryzacji.

Powłoki ceramiczne w auto detailingu

Najpopularniejszym zabiegiem z zakresu auto detailingu jest kładzenie powłoki ceramicznej. W prawidłowy sposób zaaplikowana daje lakierowi samochodowemu szklistość i wyjątkowy połysk. Przekłada się to oczywiście na walory wizualne pojazdu. Dodatkowo, za sprawą ceramiki lakier staje się bardzo śliski. Tym samym mniej się brudzi i jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Powłoka ceramiczna chroni powierzchnię przed blaknięciem. Nic więc dziwnego w tym, że metoda ta cieszy się coraz większą popularnością.

Auto detailing zewnętrzny i wewnętrzny

Warto pamiętać o tym, że car detailing obejmuje nie tylko karoserię, ale również wnętrze pojazdu. Sporo zabiegów wykonywanych jest zresztą również na felgach, oponach czy szybach. Wszystkie elementy są przede wszystkim dokładnie czyszczone i myte. Nakłada się na nie także specjalne preparaty. Felgi można poddać dodatkowo zabiegowi regeneracji. W praktyce jednak to renowacja lakieru jest procesem najbardziej skomplikowanym.

Sporo pracy wymaga renowacja wnętrza auta. Na samym początku jest ono odkurzane. Dywaniki, tapicerka i podsufitki wymagają oczywiście prania. Czasami z samochodu wyjmowane są nawet fotele. Jeśli tapicerka jest wykonana ze skóry naturalnej, po całym procesie może prezentować się jak nowa.Partnerem artykułu jest salon Moto Studio, w którego ofercie znajduje się m.in. powłoka ceramiczna Gdańsk.

 

Auto detailing - zajęcie dla fanów motoryzacji