Gluten to białko, występujące w zbożach oraz wszystkich produktach, które je zawierają. Gluten znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz owsie. Osoby, którym zdiagnozowano celiakię bądź nietolerancję na gluten muszą przejść na dietę bezglutenową. Żywność bezglutenowa została odznaczona odrębnym symbolem, a mianowicie znakiem przekreślonego kłosa pszenicy. Czym charakteryzuje się żywność bezglutenowa? Jak dieta bezglutenowa wpływa na nasze zdrowie?
Chorzy na celiakię nie mogą w swej diecie mieć produktów, zawierających gluten. Ich spożycie sprawia, że następuje uszkodzenie kosmków jelitowych. Ich zadaniem w organizmie jest wchłanianie strawionych składników odżywczych. U niemowląt karmionych piersią już w 5 miesiącu wprowadza się produkty glutenowe by zapobiec rozwojowi tejże choroby czy wystąpienia nietolerancji na gluten. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanych jest to wdrażane w 7 miesiącu życia.
W 2009 roku Komisja Europejska wydała specjalne Rozporządzenie dotyczące szczegółowych informacji na temat żywności bezglutenowej. Zgodnie z tym opisem, żywność bezglutenowa powstaje z surowców wolnych od pszenicy, jej odmian (durum, orkisz czy kamut), a także żyta, jęczmienia i owsa. W żywności bezglutenowej zawartość glutenu nie może być wyższa niż 20mg/kg produktu. Dla porównania osoby zmagające się z nietolerancją glutenu mogą spożywać produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 100mg/kg. Osoby te nie muszą tylko i wyłącznie spożywać pieczywa ryżowego czy kukurydzianego. Mogą nabyć specjalne pieczywo bezglutenowe takie jak chleb gryczane czy bułki bezglutenowe. Pieczywo to można przygotowywać również samodzielnie w domu na bazie specjalnego koncentratu ciasta bezglutenowego.
Na liście produktów bezglutenowych znajdują się mleko, kefir, maślanka, jogurty naturalne bez dodatków, sery białe i żółte, masło, margaryna, wędliny, mięso i ryby, kasza kukurydziana, ciasta na bazie mąki kukurydzianej, czekolada, kakao, dżemy, warzywa, owoce, ryż biały i brązowy. W sklepach coraz częściej dostępne są gotowe produkty bezglutenowe takie jak pieczywo, czyli chleb i bułki bezglutenowe, makarony oraz ciastka i ciasta. Dokonując zakupów trzeba uważnie czytać etykiety produktów. Wynika to z tego, że zboża wykorzystuje się do produkcji wielu produktów spożywczych, a jak wiadomo osoby chore na celiakię muszą go unikać.
Dieta bezglutenowa jak już wspomniano jest zalecana osobom cierpiącym na celiakię lub alergię na gluten. Brak glutenu w ich diecie prowadzi do ustąpienia choroby. Dieta ta nie jest jednak zaleca osobom zdrowym. Dieta pozbawiona zbóż i potraw mącznych może skutkować niedoborem węglowodanów oraz błonnika, co w rezultacie może skutkować trudnościami z wypróżnianiem. Dieta bezglutenowa posiada duże braki jeśli chodzi o witaminę B oraz żelazo. Osoby, będące na tej diecie muszą zastępować zboża dodatkową porcją warzyw i owoców, by przeciwdziałać tym niedoborom.