Pałac Potockich w Krakowie wczoraj i dziś

Renata Bajor 16-01-2023

Pałac Potockich to dobrze znane wszystkim mieszkańcom Krakowa miejsce. Znajduje się przy ul. Rynek Główny 20 i może poszczycić się bogatą historią. Nie bez powodu jest dziś określany mianem Krakowskiego Pałacu Kultury – w jego historycznych wnętrzach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w których udział chętnie biorą zarówno mieszkańcy miasta, jak i przyjezdni. Sprawdźmy, jaką historię posiada Pałac Potockich i dlaczego warto go odwiedzić podczas swojego pobytu w stolicy Małopolski!

Dzieje Pałacu Potockich w Krakowie na przestrzeni wieków

Pałac Potockich jest położony w samym sercu miasta. Charakterystyczne jest już samo jego umiejscowienie – budynek znajduje się bowiem na działce lokacyjnej przy ul. Rynek Główny 20, która zachowała swoją pierwotną wielkość i kształt. Jest ona prawie niezmienna od lokacji miasta, która miała miejsce w 1257 r. i stanowi jedną z nielicznych parceli, które w oryginalnej formie zachowały się na mapach Krakowa.

Pałac Potockich to duży budynek, który istniał w tym miejscu już od XIV w. W późniejszych czasach rozbudowywano go i przekształcano. Początkowo należał do bogatych kupców, później przeszedł na własność możnych rodów magnackich, które prowadziły na jego terenie dalsze prace. Ważne zmiany w budynku zostały wprowadzone w XVIII w. Wtedy pałac zyskał klasycystyczny charakter, charakterystyczny dla czasów panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podobno, to właśnie z jego okien król miał oglądać intronizację króla kurkowego.

W XIX w. Pałac Potockich został zaadaptowany na cele handlowe – w jego wnętrzach na parterze działał Bazar Krajowy. W XX w. budynek został odrestaurowany na zlecenie jego ówczesnego właściciela, Franciszka Salezego Potockiego. W czasie prac prowadzonych w latach 70-tych XX w. w piwnicach odnaleziono drewnianą skrzyneczkę, w której kryła się… mumia psa oraz pergamin z opisem historii pałacu i notką odnośnie pochówku. Mumia okazała się być ukochanym pieskiem księżnej Wandy Jabłonowskiej. W czasach PRL, Pałac Potockich był siedzibą wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a do 2020 r. jego wnętrza zajmował instytut kultury niemieckiej – Goethe Institut.

Pałac Potockich w Krakowie wczoraj i dziś

Pałac Potockich we współczesnych czasach i jego atrakcje

Obecnie Pałac Potockich jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturowej mapie Krakowa. Pieczę nad nim sprawuje KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier. W jego wnętrzach regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia – m. in. wystawy sztuki, wieczorki literackie, dyskusje tematyczne, warsztaty literackie, pokazy filmowe i wiele innych wydarzeń przeznaczonych dla miłośników kultury i sztuki w każdym wieku.

Dokładny program imprez i spotkań można sprawdzić na stronie www i w ten sposób dowiedzieć się, co dzieje się w pałacu w danym miesiącu. Obecnie Pałac Potockich jest miejscem, które dosłownie tętni życiem – w jego wnętrzach rozbrzmiewa muzyka, literatura, a także odbywają się wydarzenia ze świata intermediów oraz spotkania łączące ze sobą różne środowiska związane z twórczym życiem Krakowa. To swoista, kulturowa wizytówka miasta, której nie może przegapić żaden miłośnik sztuki.